Přeskočit na obsah
Přihlásit Registrace
« předchozí
zpět do galerie
další »
Bozkovská dolomitová jeskyně

Bozkovská dolomitová jeskyně

| 31.10.2013 | dokument
Technika:
Nikon D80+ objektiv 80-400mm f/4.5-5.6D ED VR AF Zoom-Nikkor ; Telekonvertor 2x ; Nikkor AF 50 /1,8 ; Sigma 28mm 1.8 D; Blesk SB-800, Nikon objektiv AF-S DX 18-55mm f/3,5-5,6G black, Nikon objektiv AF-S DX 55-200mm f/4-5,6G black, Databanka FLASH TRAX 40 GB;
Poznámky:
První jeskynní prostory byly objeveny r. 1947 po odstřelu vápence v místním malém lomu. Objevila se dutina z větší části zavalená kameny a hlínou. Místní nadšenci v čele s Josefem Kurfiřtem, Richardem Havlem a Josefem Dolenským zde začali postupně odkrývat nehluboko pod povrchem puklinové podzemní chodby a dutiny, po deseti letech se balvanitým závalem prokopali do části Staré jeskyně, kterou nazvali Bludiště, a 21. září 1957 objevili vstup do Jeskyně Překvapení, kde poprvé našli i krápníkovou výzdobu.

Na dalším výzkumu jeskyní u Bozkova pracovali speleologové Krasové sekce Národního muzea z Prahy pod vedením tehdy ještě studenta Františka Skřivánka a K. Valáška. Na základě předchozího geologického a geofyzikálního průzkumu objevili r. 1958 další část systému - Novou jeskyni s největším podzemním jezerem v Čechách ve 24 m dlouhém a 14 m vysokém Jezerním dómu.

Dr. Skřivánek vedl již jako zaměstnanec Státního ústavu ochrany přírody a krajiny další výzkum krasu, směřující k jeho zpřístupnění veřejnosti. Roku 1961 nebylo pochybnosti o jejich atraktivitě, a tak byla proražena přístupová štola mezi Starou a Novou jeskyní, hladina jezírka musela být pro možnost volného přístupu snížena o 5 metrů. Roku 1968 byly jeskyně zpřístupněny turistům.
Bodů: 0 (1) · Zobrazení: 1157
Pro hodnocení se přihlaste nebo zaregistrujte.

Komentáře (1)

V H
V H
07:48:24 01.11.2013
tak s tím textem...budiž :-)
« předchozí
zpět do galerie
další »