body > | --- | |
komentáře > | --- |
pošta > | --- |
Co s velkými JPG
Pavel Skulil | |
Zříc neustálé nářky nad 100 kB limitem pro upload fotografií na PhotoPost, rozhodl jsem se napsat informaci o dvou programech, které můžou ctěným autorům fotografií pomoci.
JPG Cleaner
Program JPG Cleaner očišťuje obrázky ve formátu JPG od veškerých neobrazových dat. Soubory JPG totiž kromě vlastního obrazu můžou obsahovat
- textové údaje, tj. EXIF nebo podpisy různých grafických editorů (např. typické "File written by Adobe Photoshop")
- náhled obrázku
- Color Management data
Tyto všechny údaje jsou pro vlastní prezentaci obrázku zcela postradatelné, a jejich odstranění nemá na kvalitu zobrazení žádný vliv. Na druhou stranu je nutno podotknout, že tato data nejsou bůhvíjak velká - typicky do 10 kB. Ale v situaci, kdy mi obrázek přebývá přes limit právě o těch pár kB, to má svou cenu.
Ovládání programu je triviální. Po spuštění se tlačítkem "Add Files", respektive "Add Folder" vloží do seznamu soubory JPG, které chci čistit. Dále se nastaví výstupní složka, nebo se program nechá ať přepíše původní soubory. V konfiguraci se dá nastavit, zda se má dělat záloha originálních souborů, zda je povoleno přepisování, zda se má zachovávat datum a čas souboru, případně jestli se mají poškozené nebo nerozpoznané soubory rovnou mazat. Po stisku tlačítka "Start" se vybrané soubory vyčistí. Program vypisuje jednoduchý log, ve kterém uvádí, kolik bytů v každém souboru odstranil.
Když jsem programu JPG Cleaner předhodil originální fotky z DF Olympus C-120, tak každou zmenšil o 14389 bytů (náhled + exif). Pomocí programu Exifer jsem pak plnil různé brázky různými daty, a JPG Cleaner je vždy spolehlivě odstranil. Aktuální verze JPG Cleaner je na
http://rnbw.tsx.org
JPEG Optimizer
Program JPEG Optimizer je poněkud těžší kaliber. Tento program slouží k nastavení komprese při ukládání obrázku. To by ovšem nebylo nic až tak závažného - to umí prakticky každý program, který ukládá JPG. JPEG Optimizer však umí nastavit různý stupeň komprese pro různé části obrázku. Takže například na portrétu lze nechat obličej komprimovaný minimálně, zato pozadí můžu dát pořádně zabrat.
Při testování jsem programu předhodil obrázek stromu v parku, tak, jak vyšel z DF (1024x768, 238 kB) Při kompresi na 156 kB (ukazatel "kvality" na 50) spočívala degradace obrázku v jeho mírném zaostření, takže subjektivně se kvalita dokonce zvýšila :-)) Až při zmenšení na 50% původní velikosti (ukazatel "kvality" na 46) se začínala projevat ztráta kresby v detailech.
Vrátil jsem ukazatel kvality zpět na 50, a vyzkoušel jsem funkci MagicCompress. Po kliknutí na čarodějnickou hůlku program zanalyzuje obrázek, a tam, kde si myslí, že je to vhodné, nastaví vyšší, resp. nižší kompresi. Výsledek funkce je vidět na náhledu - čím sytější červená, tím větší komprese. V tomto případě se program rozhodl, že listí představuje drobné detaily, takže ponechal standardní kompresi, kmeny stromů jsou komprimované více, a vypálené bílé fleky pozadí jsou komprimované nejvíc (na náhledu nejsytější červeň).
Jenže s tím jsem ještě až tak spokojený nebyl - na pravém kmenu se struktura kůry degradovala víc, než jsem byl ochotný snést. Naštěstí program umožňuje do náhledu komprese "kreslit" a názor programu poopravit. K dispozici jsou čtyři úrovně komprese a tři nástroje - obdélník pro výběr velkých ploch, freehand pro jemnější doladění a line pro řešení rovných hran. V tomto konkrétním případě jsem snížil kompresi na pravém kmenu stromu, naopak jsem bezohledně zkomprimoval pozadí v díře hned vedle.
Tímhle postupem jsem se velice rychle a bezbolestně dostal na polovinu původní velikosti obrázku, aniž by to mělo za následek dramatickou degradaci kresby, aspoň co se týká důležitých míst.
Zkušební verzi programu JPEG Optimizer získáte na
http://www.xat.com
Pepyk.com | 14:21:36 11.01.2006 | |