Jo a jobotank je z měkčího plastiku nějaký tvrzený PVC či co a plastimatky maj ty cívky z plexiku a to je celej problém. Plastimatky se ale ohřátím stanou snesitelněnji ovladatelné. Ale jobo je jobo
JE ale dobré vědět co na tom filmu +- je protože při používání ředěného stocku je výsledek super při super naexponovaným filmu. Pokud vím, že je film podpálenej je nejlepší se ředění vysrat, pokud je přepálenej tak je to jedno.
Taky se mi osvědčilo před nalitím vývojky namočit film(cca 1 minutu destilkou o teplotě vývojky) Mám pocit že potom je ten film nejakej takovej jinej ale v pozitivním slova smyslu. Jestli ta vývojka nastoupí trcochu plynuleji nevím.
Jeste dodam, ze existuje trochu stabilnejsi technika vyvolavani, ale nechtel jsem clanek puvodne moc komplikovat.
Ilfordi praskove vyvojky lze pouzivat ve formach:
1. stock - koncentrovany roztok
2. redeni 1+1 (1 dil stocku a 1 dil vody)
3. rededi 1+3 (1 dil stocku a 3 dily vody)
S kazdym litrem noveho stocku se clovek musi rozhodnout, jestli ho bude pouzivat kompletni jako stock, a nebo ho bude pouzivat na redeni 1+1 a 1+3. Redene roztoky podavaji stabilnejsi vysledky, protoze jsou JENOM NA JEDNO POUZITI (po vyvolani filmu se okamzite vyhazuji). Navic nepracuji tak kontrastne.
danniel: to se neda srovnat. Vsechno co te sere na Plastimatce je u Joba v naproste pohode a inteligentne reseno. Dokonce i tu vyvojku na konci vylejes za 2-3 sekundy.
s tou vyvojkou to mate spoustu lidi. Proste, 1l navarenyho stocku vyvola 10 filmu. Ten litr mas v lahvi, odlejes si do vyvojnice potrebne mnozstvi a vyvolas. Pak se to nalije zpatky do lahve. Stejnym zpusobem vyvolas dalsi film, ale ten cas uz bude o 10% delsi. Takze cela ta litrovka je o 10% slabsi.Dalsi film s casem o 20% delsim a podobne...
Stock se pouziva jenom jako litrovy roztok. Neznam casy a navody k pouzivani polovicniho stocku.
jo a v cem je lepsi ta jobovka?
tu cast o namotavani filmu by bylo dobry zfilmovat :-)))
jetse dotaz k vyvojce: ta kapacita vyvojky je pociatna na cely baleni? jako ze vyvolam film, naleju tech 400ml zpatky do flasky a ta CELA litrovka ma pak o 10% pomalejsi reakci?
Pechacek: mas recht, psal jsem to ze zoufalstvi :o)))
Tohle musel psat uplnej zoufalec... ;o)
sqělý článek, děkuji ti za něj
Pavel: dyt jooo! se to snazim vsem vysvetlit, ze je to tak jednoduchy!!!
Teda, ldo to nezvladne, tak nema inteligenci potrebnou k udrzeni moci a ja mu nepomuzu (nemam k tomu kvalifikaci) :-)))) dotycny pak musi vyhledat odbornou pomoc.... :o)))))
To jsem si při tom článku hezky zavzpomínal na nezapomenutelné chvíle ve zhasnuté koupelně... např. kdy jsem do plastimatové vývojnice rval 1 hodinu film s potrhanou perforací (Zenit) ...kdy mi máma v nejlepším rozsvítila a divila se, prož jsem tak naštvanej ... kdy jem první vývojnici Plastimat rozšlapal, protože na začátku drážky byly nevím proč kuličky, které mi vždy v polovině zablokovaly film ..... kdy jsem při praní omylem pustil horkou vodu a emulze mi uplavala ....kdy byly k dispozici jen filmy ORWO (14,-) , FOMAPAN ( 8,50 Kč), ...pak ty ruský ... a pak už nic ... jo a vývojky ORWO R-09 a ORWO A-11.... a Foma Universální ... ALE JINAK TO BYLO ÚPLNĚ STEJNÝ :-)
To co jsem psal plati obecne pro vsechny materialy. Pro Delty je ttreba rict, ze potrebuji podle mne casteji cerstvy ustalovac. Nejkritictejsi je to ale pri ustalovani papiru, jmenovite baryt... tam by to melo jit hezky zcerstva dvojfazove a hned do pracky. Ten clanek od Tomase Wollsteina si muzete precist v nemcine tady :
http://www.sw-magazin.de/swmag_frame_wollstein.htm
Existujou jeste vedecteji pojednane prace ktere se detailne zabyvaji jakym kterym ihibitorem pri ktere reakci s cim, ale podstata veci zustava stale stejna: ustalovac musi co nejrychleji rozpustit neaktivovane stribrne soli a pokud mozno co nejrychleji byt i s nimi vymyt. U barytu Wollstein doporucuje dvakrat 30s plus wash aid plus 20 az 30 min prani v aktivni pracce...
Tomas: a jak ty ustalujes ty T-maxy? Vsichni uzivatele T-grainovych filmu prosazujou prodlouzene ustalovani. Fomafixem urcite setrit nemusim... :-)))
jo, k tomu ustalovani. Tam taky mirne nesouhlasim.
V podstate teorie pravi, ze ustalovat by se melo pouze tak ktratkou dobu, kolik je nezbytne nutne. Vypiranim se totiz ustalovac dostava z vrstvy ne vzdy, ne velmi rychle a nikdy uplne. A ustalovac ve vrstve = behem let rozpadajici se emulze... Tjo. Normalne se udava jako optimum dvojnasobek doby ktera je nutna k rozpusteni antihalacni vrstvy (nez film zpruhledni). Kdo ma zajem, mohu mu sem dat link na jeden clanek nejakeho freaka, kde se mimo jine krome spousty chemickych rovnic dozvite, ze ustalovani modernimi ustalovaci staci jenom radove jedna az dve minuty (papiry...), za predpokladu ze ustalujeme dvoufazove (cerstvy ustalovac ve druhe lazni, lehce pouzity v lazni prvni) Hmm. Kazdopadne bych pres pet minut u filmu nesel a pokud by byly problemy v tehle dobe se zbytky antihal. vrstvy, vzal bych novy ustalovac. tot vse :-)
Martin: Sakra, kouřím dýmku. Znamená to snad, že ustalování vyžaduje asistenci dalšího jedince?
Jinak dobrý. :o)))
Tomas: jobovska vypiraci hadice pasuje i na plastimatku. Nastesti mam dlouhodobe zapujcenou jobovku i hadici :-))) na plastimatku uz bych ve svem veku nemusel mit nervy :o))
Bezva clanek, je to pekne blbuvzdorne popsany :)), to se mi libi
:-)
prima. Ty zminene "hadice" na urychleni propirani bych vrele doporucoval. Nevim, ktere pasuji na Plastimatovou vyvojnici - ja pouzivam vyvojnici i "hadici" Jobo. A nezapomente na "hadici" namontovat vodni filtr, tedy pokud chcete aby byl film opravdu bez skrabancu :-)